WORLD SONG FESTIVAL
Annually, since 1997
2019 
CONTEST
About
Winners
All results
Placeholder Picture

THE 2019 CONTEST

VOTE FOR THE FINAL NOW

GENERAL INFORMATION


Welcome to World Song Festival 2019. The preselections for the 2019 edition are now ready to start. Below you will see the dates for each preselection. If you are interested in taking part as a voter in the contest, please write to the organizer on this e-mail: info@worldsongfestival.org

This year there will be 12 preselections to find out which 100 songs will be in the final. The first 8 preselections will consist of independent countries, then 3 preselections with non-sovereign areas of the world and last 1 preselection which will give the songs closest to qualify in each of the previous eleven preselections a “second chance”.

From the first 8 preselections the top 10 will qualify for the final, while places 11 - 14 will get a “second chance”. In preselections 9, 10 and 11 the top 2 will qualify for the final, while songs placed 3 - 5 will get a “second chance”. From the “second chance” round the top 10 will progress to the final. The 4 last entries for the final will be “wildcards” given by the organizer.

Please note the deadline for voting in each preselection is at 18:00 CET on the Sunday the preselection ends.

PRESELECTIONS 2019

PRESELECTION 1
Sunday 6th of January to Sunday 20th of January

Participants:
Azerbaijan, Bangladesh, Croatia, Cuba, Germany, Israel, Kosovo, Lesotho, Liberia, Luxembourg, Montenegro, Morocco, Nepal, New Zealand, Niger, Norway, Seychelles, Sint Maarten, Tajikistan, Tonga, Tunisia, Uganda, United Arab Emirates, USA and Zimbabwe.

RESULTS

Qualified for final:
Azerbaijan, Croatia, Germany, Israel, Kosovo, Montenegro, Norway, Uganda, USA and Zimbabwe.

Qualified for "second chance":
Cuba, Morocco, Seychelles and Tonga.

PRESELECTION 2
Sunday 20th of January to Sunday 3rd of February

Participants:
Andorra, Armenia, Aruba, Bahrain, Comoros, Denmark, Dominica, Fiji, Gabon, Guatemala, Hungary, Kyrgyzstan, Macedonia, Mauritania, Mozambique, Namibia, Oman, Palau, Paraguay, Russia, Sao Tomé & Principe, Singapore, Timor Leste, United Kingdom and Vietnam.

RESULTS

Qualified for final:
Andorra, Denmark, Hungary, Kyrgyzstan, Macedonia, Mozambique, Russia, Singapore, United Kingdom and Vietnam.

Qualified for "second chance":
Armenia, Gabon, Guatemala and Paraguay.

PRESELECTION 3
Sunday 3rd of February to Sunday 17th of February

Participants:
Belgium, Bolivia, Brunei-Darussalam, Burundi, Canada, Cape Verde, Chile, Curacao, Czech Republic, Egypt, eSwatini, Honduras, Iceland, Kazakhstan, Kiribati, Kuwait, Laos, Latvia, Marshall Islands, Mauritius, Monaco, Mongolia, South Sudan, Tanzania and Ukraine.

RESULTS

Qualified for final:
Belgium, Bolivia, Canada, Chile, Czech Republic, Egypt, Kazakhstan, Kuwait, Monaco and Ukraine.

Qualified for "second chance":
Brunei-Darussalam, Burundi, Cape Verde and Iceland.

PRESELECTION 4
Sunday 17th of February to Sunday 3rd of March

Participants:
Albania, Australia, Benin, Bosnia & Herzegovina, Botswana, Brazil, Burkina Faso, Cote d’Ivoire, DR Congo, Grenada, Guinea, Iran, Jordan, Lebanon, Malaysia, Malta, Mexico, Nicaragua, Papua New Guinea, Philippines, Poland, Portugal, Suriname, Sweden and Uzbekistan.

RESULTS

Qualified for final:
Albania, Australia, Bosnia & Herzegovina, Brazil, Cote d'Ivoire, Jordan, Malaysia, Mexico, Sweden and Uzbekistan.

Qualified for "second chance":
Lebanon, Philippines, Poland and Portugal.

PRESELECTION 5
Sunday 3rd of March to Sunday Sunday 17th of March

Participants:
Argentina, Bahamas, Belize, Central African Republic, Chad, Cyprus, Djibouti, El Salvador, Eritrea, Ethiopia, France, Greece, Italy, Lithuania, Malawi, Micronesia, Myanmar, North Korea, Qatar, Samoa, Saudi Arabia, Serbia, Sri Lanka, Thailand, Togo and Trinidad & Tobago.

RESULTS

Qualified for final:
Argentina, France, Greece, Italy, Lithuania, Myanmar, Serbia, Sri Lanka, Thailand and Togo.

Qualified for "second chance":
Cyprus, El Salvador, Eritrea and Samoa.

PRESELECTION 6
Sunday 17th of March to Sunday 31st of March

Participants:
Angola, Bhutan, Cameroon, Colombia, Costa Rica, Estonia, Gambia, Georgia, Guinea-Bissau, Guyana, Haiti, India, Indonesia, Ireland, Kenya, Niue, Puerto Rico, Saint Vincent & Grenadines, Slovenia, Solomon Islands, Somalia, Spain, Turkmenistan, Vatican City and Yemen.

RESULTS

Qualified for final:
Algeria, Bhutan, Estonia, Haiti, India, Indonesia, Ireland, Puerto Rico, Slovenia and Spain.

Qualified for "second chance":
Angola, Cameroon, Colombia and Costa Rica.

PRESELECTION 7
Sunday 31st of March to Sunday 14th of April

Participants:
Afghanistan, Antigua & Barbuda, Equatorial Guinea, Finland, Ghana, Jamaica, Japan, Libya, Liechtenstein, Madagascar, Maldives, Panama, Peru, Romania, Saint Lucia, Senegal, Slovakia, South Africa, South Korea, Sudan, Switzerland, Syria, Turkey, Tuvalu, Vanuatu and Venezuela.

RESULTS

Qualified for final:
Afghanistan, Finland, Peru, Romania, Senegal, Slovakia, South Africa, South Korea, Turkey and Vanuatu.

Qualified for "second chance":
Ghana, Jamaica, Libya and Liechtenstein.

PRESELECTION 8
Sunday 14th of April to Sunday 28th of April

Participants:
Austria, Barbados, Belarus, Bulgaria, Cambodia, China, Congo, Cook Islands, Dominican Republic, Ecuador, Iraq, Mali, Moldova, Nauru, Netherlands, Nigeria, Pakistan, Palestine, Rwanda, Saint Kitts & Nevis, San Marino, Sierra Leone, Taiwan, Uruguay and Zambia.

RESULTS

Qualified for final:
Austria, Belarus, China, Ecuador, Mali, Moldova, Netherlands, Pakistan, Palestine and Taiwan.

Qualified for "second chance":
Dominican Republic, Nigeria, Uruguay and Zambia.

PRESELECTION 9
Sunday 28th of April to Sunday 12th of May

Participants:
Non-sovereign territories.

RESULTS

Qualified for final:
Drenthe and Quebec.

Qualified for "second chance":
Chuvashia, Corsica, Dagestan and Manipur.

PRESELECTION 10
Sunday 12th of May to Sunday 26th of May

Participants:
Non-sovereign territories.

RESULTS

Qualified for final:
Bashkortostan and Buryatia.

Qualified for "second chance":
Cebu, Kachin State and Nunavut.

PRESELECTION 11
Sunday 26th of May to Sunday 9th of June

Participants:
Non-sovereign territories.

RESULTS

Qualified for final:
Brittany and Faroe Islands

Qualified for "second chance":
Friuli, Hong Kong and Kabylie

PRESELECTION 12  - “Second Chance”
Sunday 9th of June to Wednesday 19th of June (notice just 10 days to vote)

Participants:
Songs that were very close to qualifying in the previous 11 preselections.

RESULTS

Qualified for final:
Armenia, Cebu, Corsica, Friuli, Iceland, Jamaica, Kabylie, Nigeria, Philippines and Tonga.

VOTE FOR THE FINAL NOW

See all winners and previous years results.

JOIN US & VOTE!

Placeholder Picture
Placeholder Picture

World Song Festival © 2019 All Rights Reserved