WORLD SONG FESTIVAL
Annually, since 1997
2022 
EDITION
About
Winners
All results
Placeholder Picture

THE 2022 CONTEST

GENERAL INFORMATION


World Song Festival 2022 is ready to start. This year we will have eight preselections with the independent nations of the world, then four preselections with non-sovereign areas and we will end with one preselection where the best non-qualifiers of the non-sovereign get a “second chance” and at the very end a “second chance” for all that were close to qualifying.
After these preselections the final will start with the 100 songs that qualified.

The top 10 from each of the eight preselections with independent nations will qualify for the final, with the songs placing 11th to 14th getting a “second chance”.

The winner from each of the four preselections with non-sovereign regions will qualify straight for the final, while the songs ending 2nd to 12th will get a “second chance” in the “second chance round for non-sovereign areas” (preselection 13).
From this “second chance” the two first will go to the final with the ones finishing 3rd to 12th getting a “second chance” in the last round with the independent countries.

From the last “second chance” (preselection 14) the top 10 will qualify for the final.

At the end the organiser will select 4 remaining songs of the ones not qualifying and give them a “wildcard” for the final.

The preselections start on the date given, while voting ends at 20.00 CET at the last day given. Please notice that the first 8 preselections have 10 days to vote, while the 4 preselections with non-sovereign areas have 14 days to vote.
The two “second chance” rounds have each 10 days and 7 days to vote.

If you want to vote in the preselections, please contact the organiser on this e-mail: info@worldsongfestival.org

Please note the deadline for voting in each preselection is at 20:00 CET on the day the preselection ends.

PRESELECTIONS 2022

PRESELECTION 1 – 16th of January to 26th of January

Participants:
Argentina, Australia, Bolivia, Bosnia & Herzegovina, Cameroon, Cape Verde, China, Colombia, Cook Islands, Estonia, France, Guinea-Bissau, Iraq, Italy, Jamaica, Laos, Lebanon, Lithuania, Madagascar, Mali, Mauritius, Mexico, Monaco, Somalia, Tajikistan and Trinidad & Tobago.

QUALIFIED FOR FINAL:
Argentina, Bosnia & Herzegovina, China, Colombia, Estonia, France, Italy, Lebanon, Mexico and Monaco.

QUALIFIED FOR "SECOND CHANCE":
Australia, Cameroon, Lithuania and Tajikistan.

PRESELECTION 2 – 26th of January to 6th of February

Participants:
Afghanistan, Albania, Brazil, Burundi, Cote d’Ivoire, Gambia, Greece, Honduras, Ireland, Japan, Kuwait, Kyrgyzstan, Latvia, Liberia, Malta, Morocco, Panama, Russia, Sri Lanka, Sudan, Suriname, Taiwan, Tunisia, Tuvalu, Uruguay and Vanuatu.

QUALIFIED FOR FINAL:
Afghanistan, Albania, Greece, Ireland, Japan, Kyrgyzstan, Latvia, Malta, Morocco and Russia.

QUALIFIED FOR "SECOND CHANCE":
Burundi, Sudan, Taiwan, Tunisia and Tuvalu.

PRESELECTION 3 – 6th of February to 16th of February

Participants:
Bahamas, Chad, Congo, Dominica, Ghana, India, Iran, Kenya, Libya, Malaysia, Micronesia, Montenegro, Nigeria, North Korea, Norway, Peru, Portugal, Qatar, Saint Vincent & Grenadines, Senegal, Singapore, Slovakia, Slovenia, Solomon Islands and Spain.

QUALIFIED FOR FINAL:
Ghana, India, Iran, Libya, Montenegro, Norway, Peru, Portugal, Slovenia and Spain.

QUALIFIED FOR "SECOND CHANCE":
Chad, Malaysia, Singapore and Slovakia.

PRESELECTION 4 – 16th of February to 27th of February

Participants:
Belize, Burkina Faso, Croatia, Denmark, Djibouti, Ecuador, Eswatini, Gabon, Haiti, Hungary, Iceland, Liechtenstein, Myanmar, Nepal, Niger, Palau, Palestine, Philippines, Romania, Samoa, Saudi Arabia, Seychelles, South Korea, Togo and USA.

QUALIFIED FOR FINAL:
Burkina Faso, Croatia, Denmark, Haiti, Hungary, Iceland, Palestine, Romania, South Korea and USA.

QUALIFIED FOR "SECOND CHANCE":
Ecuador, Eswatini, Gabon and Liechtenstein.

PRESELECTION 5 – 27th of February to 9th of March

Participants:
Andorra, Antigua & Barbuda, Belarus, Belgium, Benin, Bhutan, Cambodia, Cyprus, DR Congo, Egypt, El Salvador, Eritrea, Guatemala, Indonesia, Israel, Marshall Islands, Mauritania, Mozambique, Nauru, Pakistan, Poland, San Marino, Timor Leste and Zambia.

QUALIFIED FOR FINAL:
Belgium, Benin, Cyprus, Egypt, Eritrea, Guatemala, Indonesia, Israel, Mauritania and Puerto Rico.

QUALIFIED FOR "SECOND CHANCE":
Andorra, Bhutan, DR Congo and Poland.

PRESELECTION 6 – 9th of March to 20th of March

Participants:
Aruba, Azerbaijan, Bahrain, Brunei-Darussalam, Bulgaria, Chile, Cuba, Curacao, Ethiopia, Fiji, Grenada, Guinea, Kiribati, Kosovo, Lesotho, Luxembourg, Malawi, North Macedonia, Rwanda, Sint Maarten, South Sudan, Turkmenistan, United Kingdom, Vatican City, Vietnam and Yemen.

QUALIFIED FOR FINAL:
Aruba, Azerbaijan, Bahrain, Brunei-Darussalam, Bulgaria, Chile, Kosovo, North Macedonia, United Kingdom and Yemen.

QUALIFIED FOR "SECOND CHANCE":
Cuba, Ethiopia, Luxembourg and Vietnam.

PRESELECTION 7 – 20th of March to 30th of March

Participants:
Algeria, Armenia, Austria, Bangladesh, Barbados, Botswana, Dominican Republic, Finland, Georgia, Germany, Maldives, Namibia, Netherlands, Nicaragua, Papua New Guinea, Saint Kitts & Nevis, Saint Lucia, South Africa, Sweden, Tanzania, Thailand, Tonga, Turkey, United Arab Emirates and Zimbabwe.

QUALIFIED FOR FINAL:
Armenia, Austria, Bangladesh, Finland, Georgia, Germany, Papua New Guinea, South Africa, Sweden and Turkey.

QUALIFIED FOR "SECOND CHANCE":
Algeria, Botswana, Dominican Republic and Zimbabwe.

PRESELECTION 8 – 30th of March to 10th of April

Participants:
Angola, Canada, Central African Republic, Comoros, Costa Rica, Czech Republic, Equatorial Guinea, Guyana, Jordan, Kazakhstan, Moldova, Mongolia, New Zealand, Niue, Oman, Paraguay, Sao Tomé & Principe, Serbia, Sierra Leone, Switzerland, Syria, Uganda, Ukraine, Uzbekistan and Venezuela.

QUALIFIED FOR FINAL:
Canada, Czech Republic, Guyana, Jordan, Kazakhstan, Moldova, New Zealand, Serbia, Ukraine and Uzbekistan.

QUALIFIED FOR "SECOND CHANCE":
Angola, Mongolia, Paraguay and Uganda.

PRESELECTION 9 – 10th of April to 24th of April

Participants:
Non-sovereign areas.

QUALIFIED FOR FINAL:
Galicia

QUALIFIED FOR "SECOND CHANCE" NON-SOVEREIGN:
Altai, Assyrian Iraq, Faroe Islands, Flanders, Isle of Man, Karachay-Cherkessia, Khakassia, Madeira, Punjab, Reunion and Tibet.

PRESELECTION 10 – 24th of April to 8th of May

Participants:
Non-sovereign areas.

QUALIFIED FOR FINAL:
Wales

QUALIFIED FOR "SECOND CHANCE" NON-SOVEREIGN:
Akha, Brittany, Buryatia, Chechnya, Gagauzia, Kurdistan, Maluku, Naples, Nenets, Sakha, Wemotaci Reserve and West Java.

PRESELECTION 11 – 8th of May to 22nd of May

Participants:
Non-sovereign areas.

QUALIFIED FOR FINAL:
Quebec

QUALIFIED FOR "SECOND CHANCE" NON-SOVEREIGN:
Central Andes Mountains, Chukotka, Friesland, Guam, Hong Kong, Ingushetia, Karakalpakstan, Ladino, Martinique, North Sumatra, Northern Ireland and Tatarstan.

PRESELECTION 12 – 22nd of May to 5th of June

Participants:
Non-sovereign areas.

PRESELECTION 13 “non-sovereign second chance” – 5th of June to 15th of June

Participants:
Best non-qualifiers from preselections 9, 10, 11 and 12.

PRESELECTION 14 “second chance” – 15th of June to 21st of June

Participants:
Best non-qualifiers from the previous 13 preselections.

See all winners and previous years results.

JOIN US & VOTE!

Placeholder Picture
Placeholder Picture

World Song Festival © 2022 All Rights Reserved